Blog

Wystrój wnętrza w stylu myśliwskim – wybór dekoracji

wnętrze w stylu myśliwskim

Wnętrzarstwo, aranżowanie przestrzeni w mieszkaniu, domu (a nawet w lokalach użytkowych) to sztuka. Dlaczego? Ponieważ tak w aranżowaniu przestrzeni mieszkalnych, jak i w malarstwie, muzyce czy literaturze chodzi przede wszystkim o piękno i to szeroko pojmowane. Nie można jednak stworzyć pięknego wnętrza bez przynajmniej podstawowej wiedzy dotyczącej rozkładu poszczególnych mebli w danym pomieszczeniu, inteligentnym doborze barw, dekoracji i dodatków. Jak więc urządzić wnętrze w stylu myśliwskim? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Styl myśliwski: bogaty i różnorodny

Styl myśliwski wielu osobom kojarzy się zazwyczaj z pomieszczeniami przeładowanymi setkami trofeów, które myśliwy zebrał w trakcie rozlicznych polowań. Jest to jednak tradycyjne ujęcie problemu stylu myśliwskiego, które nie oddaje w pełni jego specyfiki, bogactwa i złożoności. W tradycji nie ma jednak nic złego, więc wszyscy zwolennicy tradycyjnego (retro) stylu myśliwskiego właśnie na odpowiedniej ekspozycji trofeów powinni skupić się najbardziej. Gładkie i stonowane kolorystycznie ściany to idealne tło dla eksponatu, na który składa się poroże i drewno jako tarcza. Warto rozmieszczać takie trofea symetrycznie, chyba że ktoś woli nieco więcej dezynwoltury w pokoju myśliwskim.

źródło: kathleenfinnelldesign.com/hunting-lodge-living-room-2/

Meble, dekoracje

Podczas wybierania mebli do pokoju myśliwskiego należy unikać wszystkiego, co sztuczne. Czy da się uniknąć wszystkiego? Oczywiście, że nie, warto jednak dobierać takie meble, które będą tworzone z naturalnych materiałów. Drewnoskóra i inne naturalne elementy okazują się niezastąpione. Urządzanie w stylu myśliwskim należy również związać z doborem dekoracji i dodatków (częste będą więc trąbki zawieszone na ścianach, rogi myśliwskie, a nawet broń palna), uzupełniając całość o elementy stylu dworkowego (polski dworek ziemiański z bogatymi tradycjami dotyczącymi właśnie obszaru, jakim jest polowanie).

Meble powinny być wykonane starannie, z dobrej jakości drewna i bez zbędnych udziwnień. Prostota stylu myśliwskiego w jego aspekcie meblarskim miesza się z różnorodnością i bogactwem elementów uznawanych za dekoracje, a które w stylu myśliwskim są elementami niemal pierwszorzędnymi. Kluczem jest zachowanie odpowiednich proporcji.

Oświetlenie

Ciężar stylu myśliwskiego niesiony jest do pewnego stopnia przez meble, w bardzo dużym stopniu przez trofea, ale to właśnie oświetlenie, odpowiednio dobrane i rozmieszczone, wydobywa z pokoju myśliwskiego pełnię bogactwa. Pokój taki powinien kojarzyć się temu, kto do niego wchodzi, z tajemniczą puszczą, w której niemal słychać szum drzew.

Idealnym rozwiązaniem będzie kominek w takim pokoju, który dawałby odpowiedni rodzaj oświetlenia pochodzący z ognia. Jesienne i zimowe wieczory nigdy nie będą już takie same! Z drugiej strony jest to rozwiązanie kosztowne, bo nierzadko taki kominek trzeba planować, zanim dom w ogóle powstanie.

Dlatego ważne są lampy i żyrandole odpowiedniego rodzaju, a także wiele świeczników pełnych świec, które w mniejszej niż kominek skali będą stanowiły naturalne źródło oświetlenia w pomieszczeniu.

Możesz być zainteresowany także...