Wnętrzarstwo, aranżowanie przestrzeni w mieszkaniu, domu (a nawet w lokalach użytkowych) to sztuka. Dlaczego? Ponieważ tak w aranżowaniu przestrzeni mieszkalnych, jak i w malarstwie, muzyce czy literaturze chodzi przede wszystkim o piękno i to szeroko pojmowane. Nie można jednak stworzyć pięknego wnętrza bez przynajmniej podstawowej wiedzy dotyczącej rozkładu poszczególnych mebli w danym pomieszczeniu, inteligentnym doborze barw, dekoracji i dodatków. Jak więc urządzić wnętrze w stylu myśliwskim? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Styl myśliwski: bogaty i różnorodny
Styl myśliwski wielu osobom kojarzy się zazwyczaj z pomieszczeniami przeładowanymi setkami trofeów, które myśliwy zebrał w trakcie rozlicznych polowań. Jest to jednak tradycyjne ujęcie problemu stylu myśliwskiego, które nie oddaje w pełni jego specyfiki, bogactwa i złożoności. W tradycji nie ma jednak nic złego, więc wszyscy zwolennicy tradycyjnego (retro) stylu myśliwskiego właśnie na odpowiedniej ekspozycji trofeów powinni skupić się najbardziej. Gładkie i stonowane kolorystycznie ściany to idealne tło dla eksponatu, na który składa się poroże i drewno jako tarcza. Warto rozmieszczać takie trofea symetrycznie, chyba że ktoś woli nieco więcej dezynwoltury w pokoju myśliwskim.
Meble, dekoracje
Podczas wybierania mebli do pokoju myśliwskiego należy unikać wszystkiego, co sztuczne. Czy da się uniknąć wszystkiego? Oczywiście, że nie, warto jednak dobierać takie meble, które będą tworzone z naturalnych materiałów. Drewno, skóra i inne naturalne elementy okazują się niezastąpione. Urządzanie w stylu myśliwskim należy również związać z doborem dekoracji i dodatków (częste będą więc trąbki zawieszone na ścianach, rogi myśliwskie, a nawet broń palna), uzupełniając całość o elementy stylu dworkowego (polski dworek ziemiański z bogatymi tradycjami dotyczącymi właśnie obszaru, jakim jest polowanie).
Meble powinny być wykonane starannie, z dobrej jakości drewna i bez zbędnych udziwnień. Prostota stylu myśliwskiego w jego aspekcie meblarskim miesza się z różnorodnością i bogactwem elementów uznawanych za dekoracje, a które w stylu myśliwskim są elementami niemal pierwszorzędnymi. Kluczem jest zachowanie odpowiednich proporcji.
Oświetlenie
Ciężar stylu myśliwskiego niesiony jest do pewnego stopnia przez meble, w bardzo dużym stopniu przez trofea, ale to właśnie oświetlenie, odpowiednio dobrane i rozmieszczone, wydobywa z pokoju myśliwskiego pełnię bogactwa. Pokój taki powinien kojarzyć się temu, kto do niego wchodzi, z tajemniczą puszczą, w której niemal słychać szum drzew.
Idealnym rozwiązaniem będzie kominek w takim pokoju, który dawałby odpowiedni rodzaj oświetlenia pochodzący z ognia. Jesienne i zimowe wieczory nigdy nie będą już takie same! Z drugiej strony jest to rozwiązanie kosztowne, bo nierzadko taki kominek trzeba planować, zanim dom w ogóle powstanie.
Dlatego ważne są lampy i żyrandole odpowiedniego rodzaju, a także wiele świeczników pełnych świec, które w mniejszej niż kominek skali będą stanowiły naturalne źródło oświetlenia w pomieszczeniu.