Blog

Słynne obrazy przedstawiające zwierzęta

Pierre Auguste Renoir Julie Manet

Motyw zwierzęcy w sztuce pojawiał się niemal o początku tworzenia dzieł przez człowieka, ponieważ zwierzęta od wieków towarzyszyły codziennemu życiu. Na przestrzeni lat wielu słynnych artystów tworzyło obrazy przedstawiające zwierzęta. Czasami były to portrety zwierząt, choć nierzadko pupile zajmowały drugi plan lub tło dla całości. Niezależnie od umiejscowienia zwierząt na słynnych obrazach, ich obecność oznaczała, że od dawna były one niezwykle ważne dla ludzi i budziły zainteresowanie nie tylko twórców, ale również osób podziwiających słynne obrazy.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

Wizerunek zwierząt w malarstwie może być interpretowany na różne sposoby i wielu artystów decydowało się, aby zwierzęta na obrazach miały uwidocznione wybrane cechy, które stanowiły ukryty przekaz dla osób oglądających dzieło. Czasami jednak obecność zwierzęcia była podkreśleniem ich ważnej roli w życiu rodziny. Przykładem rodzinnego portretu z psem jest obraz „Dzieci Artysty” pędzla Jana Matejki. Ten słynny polski malarz XIX wieku uwiecznił na płótnie swoje dzieci w towarzystwie psa. Tym samym Matejko pokazał, że zwierzęta na obrazach jak i w rodzinie mają swoje miejsce.

Jan Matejko – Dzieci

Łasiczka czy gronostaj?

Jednym z najbardziej znanych dzieł na całym świecie jest obraz „Dama z gronostajem” pędzla Leonardo da Vinci. Włoski artysta przedstawił na nim młodą kobietę, która trzyma w ramionach gronostaja, który zwany jest często łasiczką. Znawcy sztuki dopatrują się w wizerunku tejże łasiczki alegorii macierzyństwa. Sam gronostaj nie został wybrany przypadkowo, ponieważ nawiązuje do godła Ludovica Sforzy, a młoda kobieta z obrazu przypomina jego kochankę Cecylię Gallerani.

Leonardo Da Vinci – Dama z gronostajem

Zwierzęta na placu boju

Ważnym motywem, który łączy słynne obrazy przedstawiające zwierzęta jest tematyka batalistyczna. Sceny dawnych bitew i wiele patriotycznych malunków pokazują jak zwierzęta stawiały opór agresorowi wraz z całą armią rycerzy. Również w czasach bliższych współczesności wizerunek konia łączył się ściśle z wojskowością. Słynny obraz „Piłsudski na Kasztance” autorstwa Wojciecha Kossaka przedstawia marszałka raz z wojskiem na skraju lasu. Józef Piłsudski siedzi na grzbiecie Kasztanki i obserwuje otoczenie. Koń jest przedstawiony jako posłuchane i pokorne zwierzę, które jednak, gdy będzie taka konieczność, szybkim galopem wyruszy do ataku.

Wojciech Kossak – Piłsudski na Kasztance

Koty na obrazach

Popularny obecnie motyw kota w sztuce nie był tak często spotykany w ubiegłych wiekach. Trudno jest odnaleźć portrety zwierząt domowych, ponieważ dość niedawno zyskały one uwagę malarzy. Słynne obrazy przedstawiały postać człowieka, a dopiero od niedawna temu człowiekowi towarzyszy jego pupil. Przykładem takiego obrazu jest „Julie Manet z kotem”. Przedstawia on dziewczynkę, która trzyma swojego ukochanego kota na kolanach. Mimo że jest to obraz z XIX wieku, wygląda on nad wyraz współcześnie.

Pierre Auguste Renoir – Julie Manet z kotem

A może nowoczesne obrazy szklane ze zwierzętami?


Nowoczesne obrazy szklane ze zwierzętami stanowią fascynującą symbiozę sztuki i natury, która przenosi wnętrza w magiczny świat harmonii i estetyki. Wyróżniają się one nie tylko swoją wyjątkową formą, ale także bogactwem detali oraz subtelną grą świateł i kolorów, które przyciągają wzrok i wzbudzają ciekawość. Ta nowatorska forma sztuki zdobi ściany nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale także w tradycyjnych domach, dodając im odrobinę świeżości i oryginalności.

Co sprawia, że szklane obrazy z motywami zwierzęcymi są tak wyjątkowe? To przede wszystkim ich niezwykła trójwymiarowość, która sprawia, że wydają się niemalże ożywione, jako że zwierzęta zdają się wyłaniać zza szkła, co nadaje im dynamicznego charakteru i głębi. Dodatkowo, wykorzystanie szkła jako medium malarskiego pozwala na uzyskanie efektów świetlnych i teksturalnych, które nie są możliwe do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych technik malarskich.

Motywy zwierząt, od majestatycznych lwów po delikatne motyle, są niezwykle wszechstronne i mogą być dostosowane do różnych stylów aranżacyjnych, od minimalistycznego po ekstrawagancki. Obrazy te nie tylko ozdabiają przestrzeń, ale także mogą stanowić ważny element narracyjny, wprowadzając do wnętrza subtelne aluzje do symboliki czy historii natury. Ponadto, ich uniwersalny charakter sprawia, że mogą być doskonałym prezentem dla miłośników zwierząt oraz sztuki.

Zarówno w dziełach przedstawiających ważne wydarzenia historyczne jak i domowe zacisze, zwierzęta od dawna cieszyły się zainteresowaniem artystów. Obrazy zwierząt są nie tylko pięknym uwiecznieniem ich na płótnie, lecz często stanowią alegorię do tematów, których autor obrazu nie chce poruszać wprost, pozostawiając pole do interpretacji odbiorcy.

Możesz być zainteresowany także...